Zdrowy sen sposobem na młodość

sen a starzenie się mózgu

biologycorner (Flickr)

To, że jakość naszego snu w bardzo dużym stopniu wpływa na nasze samopoczucie, nie jest niczym odkrywczym. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu bliżej i odkryli, że zdrowy sen zapewni nam dłuższą młodość.

Na zjeździe Alzheimers Association w Vancouver zaprezentowano wyniki czterech analiz, z których wynika, że zarówno jakość, jak i ilość snu wpływają na tempo, w jakim starzeje się ludzki mózg. Naukowcy określają swoje badania, jako „wstępne”, jednak pozwalają one na sformułowanie pewnych wniosków. Badaniu poddawane były bardzo duże grupy (liczone w tysiącach osób), przez długie, kilkunastoletnie okresy.

Obserwacje i badania pozwoliły stwierdzić, że niekorzystny wpływ na mózg ma nie tylko sen za krótki, ale także sen za długi. Optimum wynosi 8-7 godzin na dobę. Mózgi osób śpiących mniej niż 5 godzin na dobę i więcej niż 9 godzin na dobę pracują gorzej.

Funkcje kognitywne ulegają zaburzeniu także u osób, których sen nie jest odpowiedniej jakości. Chodzi głównie o problemy związane z zaburzeniami oddychania, w tym tzw. bezdechem. Ich pojawienie się skutkuje pogorszeniem funkcji poznawczych mózgu już po okresie kilku lat.  Z kolei senność w ciągu dnia, związana z rozchwianiem cyklów snu i czuwania, wydaje się skutkować tworzeniem złogów amyloidowych, które zwiastują chorobę Alzheimera.

[źródło: newsweek.pl]

The following two tabs change content below.