Zdrożeją materiały budowlane

Koniec ze zwrotami części podatku VAT nałożonego na materiały budowlane, a do tego jednoprocentowa podwyżka tego podatku. To oznacza wzrost kosztów w budownictwie.

Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej obowiązywała u nas 7% stawka VAT na materiały budowlane. Po wstąpieniu do wspólnoty wyrównaliśmy obciążenie do poziomu 22%. Stało się to w 2004 roku i od tego czasu obowiązywała zasada, zgodnie z którą różnicę między starą a nową stawką można sobie było odpisać od podatku. Była to ulga budowlana, istotnie redukująca koszty inwestycji. Jednak resort infrastruktury planuje likwidację tego mechanizmu. Proponuje, aby uzyskane w ten sposób nadwyżki przeznaczyć na stymulowanie budownictwa społecznego.

To nie koniec złych wiadomości. Likwidacja ulgi budowlanej zbiegnie się w czasie z podniesieniem stawki VAT do 23%. Dlatego wzrost kosztów w branży będzie jeszcze dotkliwszy. Według Mieczysława Bąka z Krajowej Izby Gospodarczej, takie posunięcia rządu zniechęcą Polaków do budowania domów, a przez to ucierpi cały sektor budownictwa.

The following two tabs change content below.