Żywność będzie droższa

żywność podrożeje

rprata (Flickr)

Eksperci są zgodni, co do tego, że w tym roku żywność podrożeje. Tym razem nie chodzi jednak o działanie inflacji – wpływ na ceny będzie miała niekorzystna pogoda.

Ceny żywności będą ciągnięte w górę przez ceny zboża. Już w chwili obecnej globalnie jest ono droższe o około 30%. Szybko przełoży się to na ceny nie tylko pieczywa i przetworów zbożowych, ale też pasz, co z kolei podniesie koszt produkcji mięsa, jaj, być może też mleka (chociaż część ekspertów nie przewiduje zmian w cenach nabiału).

O ile analitycy chórem powtarzają, że wzrost cen żywności będzie miał miejsce, o tyle różne są prognozowane wartości. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu zakłada się, iż za produkty spożywcze zapłacimy średnio aż o 6% więcej.

Na niekorzystną sytuację na rynku żywności złożyło się wiele czynników. W Polsce wymarzło sporo zasiewów. Z tego też względu część zboża konsumpcyjnego poszła na zasiewy. Do tego dochodzi susza w Stanach Zjednoczonych, w skutek której dużo niższe od zakładanych będą zbiory kukurydzy.

[źródło: tvn24.pl]

The following two tabs change content below.