ACTA odrzucone

Stop ACTA

lambda's (Flickr)

4 lipca 2012 roku ma szansę przejść do historii internetu. Tego dnia Parlament Europejski odrzucił kontrowersyjne porozumienie ACTA.

Porozumienie ACTA przepadło, mimo prowadzonej w kuluarach PE akcji lobbingowej. Przeciw ACTA głosowało 478 posłów, za 39, a 165 wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem porozumienia było m.in. PO, mimo że frakcja, do której należy partia (Europejska Partia Ludowa) wstrzymała się od głosu.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Shulz, deklaruje, że odrzucenie ACTA nie jest rezygnacją z ochrony praw intelektualnych. Jednak klęska tego projektu jasno wskazuje, iż ewentualne przyszłe rozwiązania będą musiały być konstruowane w inny sposób. W przypadku ACTA przede wszystkim raził brak transparentności procesu tworzenia tego porozumienia – regulacje oparto na tajnych negocjacjach m.in. z USA i Japonią, nie skonsultowano ich z organizacjami pozarządowymi, a tym samym kompletnie zignorowano społeczny aspekt nowego prawa. Przypomnijmy, że pierwsze informacje o ACTA dotarły do opinii publicznej w 2008 roku za pośrednictwem Wikileaks.

The following two tabs change content below.