Camera Obscura, czyli czas na fotografię otworkową!

Fotografia jest znana już od XIX w., gdy po raz pierwszy zrobiono zdjęcie. Od tego czasu zaszło wiele zmian. Jednak niektórzy wciąż wracają do dawnych rozwiązań, np. starego aparatu.

Fotografia otworkowa to wyjątkowy dział całej fotografii. Chociaż powstała wiele lat temu, to jednak do dziś niejednokrotnie jest używana w celu uzyskania niesamowitych efektów wizualnych. Są one możliwe, dzięki działaniu specjalistycznego sprzętu, jakim jest camera obscura. Co ciekawe, rejestrowanie zdjęcia przy jej pomocy ma nierozerwalny związek z działaniem światła i to ono jest najważniejszym czynnikiem umożliwiającym powstanie fotografii. Ostateczny rezultat jest przy tym zależny od wielkości otworu i od techniki robienia zdjęć.

Główną zaletą fotografii otworkowej jest fakt, że zdjęcia wykonane przy jej zastosowaniu mają specyficzny charakter i znacznie różnią się od dzisiejszych, na przykład cyfrowych fotografii. Obraz jest tutaj znacznie mniej ostry, co dodaje zdjęciu pewnej miękkości, jaką mają np. stare zdjęcia. Kontury bywają w różnym stopniu zamazane, co pozwala w świetny sposób eksponować podstawowy motyw fotografii. Camera obscura wspaniale sprawdza się, jako aparat do wykonywania portretów lub nowoczesnych zdjęć artystycznych. Sprzęt jest dostępny w najlepszych sklepach fotograficznych, ale wiele osób konstruuje go własnoręcznie.