Ceny mieszkań i domów spadają

spadają ceny domów

Jak-Budowac.pl (Flickr)

Ceny mieszkań oraz domów wciąż spadają i w najbliższym okresie będą nadal spadać. Wpływa na to wiele czynników. Niektórzy analitycy prognozują, iż w ciągu dwóch lat lokale mieszkalne stracą na wartości od 10 do 15%.

Jedną z przyczyn spadku cen domów i mieszkań jest wprowadzenie rekomendacji S, zmuszającej banki do dokładniejszego badania zdolności kredytowej klientów. To przełożyło się na większą ilość odmownych decyzji, a tym samym zredukowanie liczby zawieranych transakcji. Trend ten został wzmocniony przez wprowadzoną ostatnio podwyżkę stóp procentowych, za sprawą której nie tylko skurczyła się zdolność kredytowa Polaków, ale też wzrosły raty już spłacanych kredytów.

Mimo wyhamowania akcji kredytowej, deweloperzy nie rezygnują z budowania. W ciągu minionych 12 miesięcy wystąpili o pozwolenia na budowę niemal 20% inwestycji więcej niż rok temu. O ile nic się nie zmieni, duża podaż w nadchodzącym okresie przełoży się na spadek cen. Deweloperzy mają pole do działania, gdyż nadal narzucają spore marże. Do tego część analityków wskazuje na fakt, że koniec inwestycji związanych z Euro wpłynie na obniżenie cen materiałów budowlanych oraz oczekiwań płacowych w branży.

Takie zmiany niekoniecznie oznaczają, iż będzie łatwiej nabyć dom lub mieszkanie. O kredyt jest coraz trudniej, a do tego banki podnoszą marże. Lokale są więc tańsze, jednak brakuje środków na ich zakup.

The following two tabs change content below.