Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Detektyw na licencji

W krajach europejskich jest mnóstwo zawodów, które mogą być wykonywane tylko na podstawie posiadanej licencji. W Polsce jest ich mniej, bo około 300. W tej kwestii gonimy jednak Europę.

Do puli zawodów licencjonowanych w Polsce dołączy na nowych zasadach prywatny detektyw. Decydującą o tym nowelizację ustawy o usługach detektywistycznych podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Na mocy nowych przepisów kandydaci na detektywów będą musieli zdać egzamin, za którego przeprowadzenie odpowiedzialny będzie organ centralny.

Nowe przepisy całą odpowiedzialność za egzaminowanie potencjalnych detektywów składają na Komendę Główną Policji. Odebranie tych obowiązków komendom wojewódzkim ma ujednolicić i uprościć dotychczasowe procedury. Z egzaminu zwolnieni będą tylko ci kandydaci, którzy wcześniej uzyskali potwierdzenie swoich kwalifikacji w innym państwie UE.

Nowe przepisy zmieniają też zasady dotyczące częstotliwości egzaminów. Do tej pory komendy organizowały ok. 30 sesji egzaminacyjnych w roku, do których przystępowało zaledwie kilkunastu kandydatów, choć zobligowane były do przeprowadzenia przynajmniej jednego egzaminu w przeciągu 6 miesięcy. Komenda Główna zobowiązana będzie do egzaminowania przynajmniej 4 razy w roku, minimum 1 raz na kwartał. Kandydat na detektywa, aby uzyskać licencję będzie musiał podołać części pisemnej. Jeśli pomyślnie przejdzie ten etap, będzie mógł wziąć udział w części ustnej przed sześcioosobową komisją. W jej skład wejdą osoby reprezentujące:

  • komendanta głównego policji,
  • prezesa sądu apelacyjnego w Warszawie,
  • prokuratora apelacyjnego w Warszawie,
  • ministra resortu spraw wewnętrznych i administracji
  • organizacji detektywistycznych.

Jeśli wszystkie procedury zostaną prawidłowo wypełnione detektyw dostanie prawo do wykonywania zawodu i dołączy do ok. 500 przedstawicieli tego zawodu.