Dieta DASH najlepszą dietą świata

Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o nowych superdietach. Jednak to dieta DASH została uznana przez 22 specjalistów za najlepszą na świecie. Co jest w niej tak szczególnego?

Skuteczność, bezpieczeństwo i prostota! 22 specjalistów z dziedziny dietetyki sprawdziło 25 popularnych diet sprawdzając ich skuteczność przy zrzucaniu zbędnych kilogramów, przy walce z cukrzycą oraz chorobami serca, ale również ich bezpieczeństwo, łatwość stosowania oraz walory odżywcze.

W ten sposób udało im się wybrać dietę, która łączy w sobie największą skuteczność, jest zdrowa oraz prosta w zachowaniu. Jest to dieta DASH, czyli dokładniej Dietary approaches to stop hypertension. Została ona opracowana z myślą o osobach cierpiących na choroby serca i uskarżających się na zbyt wysokie ciśnienie.

Jednak szybko okazało się, że równie dobrze sprawdza się podczas odchudzania, a przede wszystkim, jest po prostu jednym z najlepszych sposobów na ułożenie zdrowego, zbilansowanego i smacznego menu dostarczającego nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Jej zasady nie są skomplikowane, a w dodatku pozwala ona na odpowiednio częste jedzenie, co sprawia, że nie jest zbyt uciążliwa.

DASH dopuszcza spożywanie nawet 5-6 dań w ciągu dnia. Istotne jest, by zjadane produkty nie były przetworzone i zawierały dużą ilość błonnika. Zakres produktów, które można stosować w diecie jest bardzo szeroki i obejmuje owoce i warzywa, produkty zbożowe oraz kasze, ryby i mięso, nasiona, tłuszcze, a nawet niektóre słodycze. Należy jednak jeść je tylko w określonych porcjach.

Najrzadziej można sięgać po orzechy, nasiona, warzywa strączkowe i słodycze – maksimum wynosi 5 razy w tygodniu. Pozostałe produkty można jeść po kilka razy dziennie.