Dobry czas na wynajem mieszkania

Grudzień, to zaraz po październiku najlepszy miesiąc na wynajem mieszkania. W dobrej sytuacji sa zarówno nabywcy, jak i wynajmujący.

O ile koniec roku nie sprzyja sprzedaży mieszkań, ponieważ kupujący odkładają dokonanie transakcji na początek nowego roku, tak odwrotnie sytuacja prezentuje się, jeśli chodzi o wynajem. Po martwym listopadzie, popyt na mieszkania do wynajęcia się zwiększył. Koszty są też mniejsze niż w październiku, ponieważ właściciele lokali, którzy nie wynajęli ich podczas październikowego boomu teraz w trosce o własne zyski są skłonni nieco zejść z ceny albo odstąpić od pobrania kaucji.

Właściciele mniejsze zyski z wynajmu mają zrekompensowane w postaci poważniejszych najemców. Jednak tylko ci, którzy dysponują mieszkaniami o wyższym standardzie. W grudniu mieszkań nie szukają już bowiem studenci, a osoby o stabilnej sytuacji życiowej, które np. dla nowej pracy przeprowadzają się do innego miasta. Jest więc szansa, że mieszkanie przez dłuższy czas będzie zajęte przez tych samych lokatorów. A to przekłada się an mniejsze koszty dla właściciela związane z odświeżaniem czy remontowaniem mieszkania.

Zainteresowanych wynajęciem mieszkania jeszcze przed świętami przybywa. Taka tendencja utrzymuje się od lat. W tym roku jest jednak bardziej wyraźna. Liczba chętnych do wynajęcia M była w pierwszych 14 dniach grudnia tylko o 9 proc. mniejsza niż w pierwszych dwóch tygodniach października. Rok zamknie się więc satysfakcjonującą dla rynku liczbą transakcjji.