Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy

Już za niespełna rok, w lutym 2012 roku, zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące egzaminu na prawo jazdy w części teoretycznej. Będzie trudniej, bo szybciej.

Obecnie egzaminacyjne testy komputerowe zawierają 18 pytań, na rozwiązanie których przeznaczone jest 25 minut. W tym czasie kilkakrotnie można wrócić do każdego pytania i ewentualnie poprawić błędy zmieniając odpowiedź na inną. Egzaminowany ma do wyboru trzy odpowiedzi A, B lub C przy czym poprawne może być zaznaczenie nawet dwóch lub trzech jednocześnie.

Zdaniem ministerstwa infrastruktury taki system dopuszcza kierowców, którzy nie potrafią szybko i zdecydowanie podejmować decyzji. Sytuacje na drodze muszą przeanalizować kilka razy, by ustalić prawidłowe rozwiązanie. A przecież w rzeczywistości, podczas prowadzenia pojazdu nie ma czasu na zastanowienie. Decyzje należy podejmować natychmiast, a błędów nie da się naprawić.

Stąd też pomysł resortu, by wprowadzić nowe zasady egzaminowania. Od lutego 2012 na wskazanie poprawnej odpowiedzi kandydat będzie miał kilkadziesiąt sekund. Co więcej będzie musiał udzielić ostatecznej odpowiedzi, ponieważ nie będzie mógł się cofnąć, by nanieść poprawki. Niektóre pytania będą miały inną formę niż dotychczas – przedstawione będą w postaci symulacji konkretnych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce na drodze, poza tym będą wymagały odpowiedzi „tak” lub „nie”.

To, co nie ulegnie zmianie, to materiał, który stanowi bazę do opracowywania pytań, ich zakres więc będzie taki sam, jak do tej pory. Nie zmienia to jednak faktu, że zdobycie prawa jazdy będzie o wiele trudniejsze niż obecnie.