Film o Smoleńsku z National Geographic

film o katastrofie smoleńskiej

National Geographic przygotowało film dokumentalny o katastrofie smoleńskiej. Rekonstrukcja ta zadaje kłam teoriom spiskowym. Taką wersję pozna opinia publiczna na świecie.

Film zatytułowany „Śmierć prezydenta” jest odcinkiem cyklu „Katastrofa w przestworzach”. Nie jest to więc przygotowana na specjalną okazję produkcja, jednak, ze zrozumiałych względów, jej zapowiedź odbiła się w polskich mediach szerokim echem. National Geographic dociera do setek milionów widzów na całym świecie i to szerokie grono pozna wersję wydarzeń zaprezentowaną w tej produkcji. Teoria zamachu jest co prawda wspominana, jednak nie rozwijana. Twórcy dokumentu zauważają, że wokół katastrofy w Smoleńsku narosło dużo teorii spiskowych.

„Śmierć prezydenta” jest próbą rekonstrukcji tragicznego końca lotu prezydenckiego Tu-154. Twórcy filmu oparli się na zeznaniach świadków, raportach (polskim i rosyjskim), dokumentach i opiniach ekspertów. Komputerowo animowane sekwencje lotu oraz odgrywane przez aktorów sceny z wnętrza Tupolewa, uzupełnione zostały wypowiedziami specjalistów. Z produkcji National Geographic wynika, że tragedia smoleńska była wynikiem błędów zarówno załogi samolotu, jak i obsługi lotniska.

Ze względu na marginalne potraktowanie w „Śmierci prezydenta” teorii zamachu, część środowisk prawicowych uznała film ten za moskiewską propagandę, mającą utrwalać w masowej świadomości promowaną przez Rosję, zakłamaną wersję wydarzeń. Twórcy dokumentu tłumaczą, że cykl „Katastrofa w przestworzach” powstaje wg. ściśle określonych reguł i nie mogą sobie pozwolić na prezentowanie nieudokumentowanych teorii.

Premiera filmu jest zapowiedziana na 27 stycznia (godzina 21, National Geographic Channel).

The following two tabs change content below.