Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Kolejne ograniczenia dla służb mundurowych

Rząd chce znieść kolejne przywileje, z jakich do tej pory korzystają służby mudurowe. Mowa o zwolnieniach lekarskich, które są dla nich pełnopłatne.

To duże udogodnienie, tym bardziej, że pozostali pracownicy, korzystając ze zwolnienia lekarskiego muszą pogodzić się z tym, że ich wynagrodzenie za ten okres wyniesie 80 procent pensji. Rząd chce zrównać te stawki dla wszystkich pracowników. Skłania go do tego fakt, że chorobowe np. wśród policjantów jest wykorzystywane nagminnie. Tylko w ciągu miesiąca lekarze wystawiają policjantom około 200 tysięcy formularzy L4. A to stawia pytanie o jakość ich służby.

Rząd jest pewny, iż wprowadzone ograniczenia finansowe znacznie ukrócą ten proceder. Obecnie bowiem mudurowi znacznie nadużywają chorobowego traktując je jako formę urlopu od pracy. A to niepokojące zjawisko. Dlatego już wkróce zasady mogą się zmienić. Przeciwko takiemu podejściu do zwolnień chorobowych protestują związki zawodowe. Twierdzą, że rząd chce im odebrać jedyny przywilej, który jest rekompensatą za nienormowany tryb pracy. Ten nienormowany tryb pracy, według rządu, przejawia się jednak w częstej absencji, a później w wypracowywaniu nadgodzin za chorych kolegów. A taki system pracy jest dla rządu nie do przyjęcia.