Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Muzeum Narodowe w Warszawie czeka na otwarcie

Muzeum Narodowe w Warszawie czeka na otwarcie

fot. MNW

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Warszawie w ostatnim czasie przeszedł gruntowną rearanżację. Remont zaczął się 18 lipca 2011 roku, już 17 maja 2012 roku będzie można zobaczyć jego efekty. Otwarcie Muzeum zaplanowano na dzień, w którym rozpocznie się jego wielki jubileusz 150-lecia istnienia.

Ostatnie dziesięć miesięcy to prawdziwa rewolucja dla muzeum. Dzięki niej będzie bardziej nowoczesne i sprzyjające obowiązującym na świecie standardom. Nie tylko znacząco przebudowano je pod kątem technicznym, ale także nadano nowy kształt wystawom, ubrano je w inny kontekst – bardziej czytelny i wszechstronny. Tym samym pozwolono sobie na odejście od typowych zasad w muzealnictwie. Wystawy podzielone będą nie według kraju pochodzenia, a chronologicznie, tak by zwiedzający mógł porównać i wyczuć zależności między poszczególnymi współczesnymi sobie malarzami. Narracja prowadzona będzie kolejno przez wszystkie epoki bez podziału na zamknięte wystawy narodowe. Na otwarcie zaplanowano specjalną przekrojową wystawę „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi„. Ekspozycja potrwa do 23 września 2012.

Co poza tym? Goście Muzeum powinni przygotować się na niemałe zmiany na europejskim poziomie. Zamontowano nowe systemy wentylacyjne, zmodernizowano podłogi i wymieniono meble muzealne. Czerpiąc ze światowych wzorców, pomalowano ściany na bardziej neutralny kolor, dzięki temu odbiór dzieł będzie dużo lepszy, ponieważ tło będzie stonowane i nie będzie kontrastowało z kolorystyką obrazów.

Muzeum Narodowe w Warszawie może poszczycić się sporą kolekcją dzieł sztuki – polskich i zagranicznych malarzy. W swoich zbiorach ma ok. 830 tys. obrazów.