Na co zwrócić uwagę kupując tablet

Jeszcze całkiem niedawno większość speców z branży komputerowej uważała, że tablet jest urządzeniem bez przyszłości. Apple udowodniło, iż jest odwrotnie.

Zawrotna kariera iPada uświadomiła wszystkim, że na rynku istnieje zapotrzebowanie na komputer, który będzie jeszcze mobilniejszy niż netbook, a zaoferuje więcej niż smartfon. Takie funkcje spełniają właśnie tablety – pozbawione klawiatury minikomputery, zamknięte w zgrabnej obudowie i wyposażone w dotykowy ekran. Jeżeli planujesz zakup takiego cudeńka, zwróć uwagę na kilka istotnych rzeczy:

  1. Jakiej wielkości jest ekran? Rozmiar ten podawany jest w calach i oznacza długość przekątnej. Pamiętaj, że jeżeli będziesz chciał pisać na tablecie, każdy dodatkowy kawałek ekranu uczyni to łatwiejszym, gdyż musisz używać wyświetlanej na nim, wirtualnej klawiatury. Oczywiście powierzchnia ekranu to kompromis między funkcjonalnością a poręcznością. Im mniejsze urządzenie, tym łatwiej je przenosić, jednak komfort użytkowania spada. Proponowane rozwiązania obejmują zarówno 5-calowego Della Streak, jak i ponad 10-calowego Archosa 101.
  2. Jaka jest jakość ekranu? Najłatwiej sprawdzić rozdzielczość, gdyż jest podawana w wartościach liczbowych. Ona odpowiada za to jak precyzyjny będzie wyświetlany obraz. Poza tym równie istotne są cechy, z którymi nie zapoznamy się na podstawie samych opisów sprzętu. Głębia koloru, kontrast i jasność najlepiej ocenić biorąc urządzenie do ręki i testując je.
  3. Jaka jest czułość ekranu? Obsługa tabletu odbywa się poprzez ekran dotykowy. Kluczową sprawą jest więc, aby miał on odpowiednią czułość. To cecha, którą również najlepiej sprawdzić doświadczalnie.
  4. Jaki ma procesor, ile pamięci RAM oraz jaką kartę graficzną? Od klasy tych podzespołów będzie zależało, jak płynnie będą działały aplikacje na twoim tablecie. Oczywiście ceny zminiaturyzowanych podzespołów są ogromne, więc dobrze się zastanów, czy na pewno potrzebny Ci sprzęt z procesorem Tegra. Jeśli zamierzasz używać tabletu tylko do czytania i surfowania w necie, powinien Ci wystarczyć tańszy model ze słabszą specyfikacją (interesującą opcją jest tablet z Chin).
  5. Jaka jest wielkość twardego dysku? Każdy użytkownik komputera zdaje sobie sprawę, że żaden twardy dysk nie jest wystarczający. Jeśli używa się sprzętu jako centrum medialnego – filmami, grami i muzyką szybko można zapchać każdą ilość gigabajtów. Tak więc, aby uniknąć frustracji, wybierz tablet z jak największym HDD. Interesującą opcją są urządzenia korzystające z kart SD lub microSD, ponieważ można tanio zwiększać ich możliwości i używać, wymiennie, wielu kart, na których będziemy gromadzili swój soft.
  6. Jakie ma porty? Podstawa to wyjście i wejście audio oraz USB, przez które podłączysz chociażby zewnętrzną klawiaturę. Warto o tym pamiętać, jeśli chcesz czasami używać tabletu do pisania. Zwróć uwagę na takie rzeczy, ponieważ możesz później być niemiło zaskoczony (dla przykładu iPad nie ma wejścia USB).
  7. Jakie ma dodatkowe funkcje? Przydatny może okazać się GPS (nawigacja o ekranie 10 cali? czemu nie!). Jeśli chcesz surfować poza hot-spotami, warto, aby tablet obsługiwał 3G. Poza tym ciekawym i przydatnym wyposażeniem jest czujnik położenia, który przekręca obraz, tak aby był we właściwej pozycji zależnie od tego jak trzymasz urządzenie.
  8. Jakiej jakości ma kamerę? Jeśli używasz kamery w kontaktach przez internet, jest to istotna cecha. Niektóre modele oferują nawet dwie kamerki – jedną do nagrywania, a drugą do używania w necie.

 

The following two tabs change content below.