NIP nie będzie ci już potrzebny

NIP – dziesięć cyfr, które identyfikują każdego płacącego podatki obywatela. Od stycznia część Polaków pożegna się z tym numerem.

Numer Identyfikacji Podatkowej jest nadawany przez urzędy skarbowe na wniosek wszystkich osób, które otrzymują pierwsze dochody i muszą się z nich później rozliczyć. Przyznawany jest zarówno osobom prowadzącym działalność gospodarczą, jak i osobom indywidualnym. Nowy rok przyniesie jednak zmiany upraszczające przepisy. Podmioty fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będą mogły o NIP-ie zapomnieć, nowe NIP-y nie będą też przyznawane. Do załatwienia wszelkich formalności w Urzędzie Skarbowym wystarczy tylko nr PESEL.

Obowiązek posługiwania się NIP-em będą miały tylko firmy, bo wymaga tego prawo unijne. Jego uzyskanie będzie jednak dużo łatwiejsze i szybsze niż dotychczas. Nadanie numeru będzie miało formę prostego zaświadczenia, a nie pisma administracyjnego, na które trzeba czekać.

W drugiej połowie 2010 roku rząd wprowadzi zmiany do ustawy, które będą regulowały nowe zasady kontaktu podatników z fiskusem.