Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Nowe dowody osobiste nie tak szybko

W ubiegłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że zamierza wprowadzić nowe dowody osobiste. Ich wydawanie zaplanowano na lipiec 2011 roku.

Teraz jednak ten termin wydaje się niemożliwy do zrealizowania. Sam resort póki co ostrożnie wypowiada się na ten temat. Przede wszystkim dlatego, że nie wybrano jeszcze producenta nowych dowodów, choć to kwestia raczej szybkiej decyzji. Większym i bardziej czasochłonnym problemem jest to, że ministrestwo nie opracowało jeszcze strategii połączenia wszystkich urzędów w kraju jednym systemem, który umożliwiałby sprawną wymianę danych sczytywanych z czipów.

Czipy bowiem, to najważniejsza zmiana, jaka dotyczy dokumentów. Nowe dowody osobiste wyposażone będą w mikroprocesor, który będzie gromadził informacje o posiadaczu dokumentu. Będzie zawierał także bezpłatny podpis elektroniczny, zastępujący dotychczasowy wzór podpisu odręcznego. Poza tym będzie bardziej funkcjonalny – będzie umożliwiał korzystanie z szeregu usług, w tym medycznych. Jego wprowadzenie ma na celu większe bezpieczeństwo – dowód trudniej będzie sfałszować. To ważny krok w kierunku e-administracji.

To nie jedyne zmiany. Zweryfikowane zostaną też dane widoczne na dowodzie. Przede wszystkim zostanie wprowadzona informacja o obywatelstwie. Usunięte natomiast będą rysopis oraz adres zameldowania. Dokument będzie ważny przez 10 lat.