Okna życia do likwidacji? gru10

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Okna życia do likwidacji?

Organizacja Narodów Zjednoczonych zajęła przeciwne stanowisko w sprawie okien życia i wystosowała do Unii Europejskiej prośbę o ich zlikwidowanie. Okna mogłyby przestać istnieć, jeśli UE zdecydowałaby się na zmianę prawa.

W Polsce istnieje 50 okien życia – 44 razy znaleziono w nich niemowlęta. W całej Europie są one otwierane od 1999 roku, kiedy niemiecka pastor wprowadziła takie rozwiązanie. Od tego czasu głównie Niemcy, Polska i Czechy, ale także inne kraje europejskie w ten sposób przyczyniają się do ratowania ludzkiego życia. Umożliwiają anonimowe pozostawienie dziecka u sióstr zakonnych, skąd może ono trafić już do adopcji po 1,5 miesiąca i zyskać nową, kochającą rodzinę.

Złe strony okien życia zauważyła jednak Maria Herczog z Komitetu Praw Dziecka ONZ. Jej zdaniem pozostawionym w nich dzieciom odbiera się prawo do poznania ich biologicznych rodziców, a zatem nie są one korzystne dla interesów ani matki, ani dziecka. Według niej najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie okien życia.

Z uwagi na potrzebę ochrony życia nie zgadzają się z nią duchowni, przeciwnego zdania są też sędziowie. Dla nich jasnym jest, że nadrzędnym prawem człowieka jest prawo do życia i wolności. W tym upatrują sensu okien życia i wątpią, by faktycznie doszło do ich likwidacji.

Wszystko w rękach komisarzy unijnych, bo sama rekomendacja ONZ nie jest zobowiązująca. Do tego, by znieść okna życia prawo UE musiałoby zostać zmienione. Jeśli to by się stało, Polska musiałaby dostosować się do nowych przepisów.