Otyłość szkodzi mózgowi

Od dawna mamy świadomość, że otyłość nie sprzyja pracy wielu narządów, a w efekcie prowadzi do niebezpiecznych chorób nowotworowych, astmy, chorób serca czy cukrzycy.

To jednak nie koniec możliwych komplikacji. Ostatnie badania pokazują, że otyli ludzie szkodzą także swoim mózgom. To wniosek szczegółowo opisany na łamach czasopisma „Human Brain Mapping”. W efekcie destrukcyjne procesy zachodzące w mózgu prowadzą głównie do choroby Alzheimera i innych równie groźnych.

Naukowcy, którzy zajmowali się badaniami mózgu u osób otyłych, doszli do fatalnych wniosków. Ustalili, że otyłość prowadzi do mniejszej aktywności mózgu, a widoczne są w nim liczne procesy niszczące. W związku z tym mózg jest mniejszy. Utrata tkanki mózgowej u osób, które nie mają prawidłowej wagi, ustala się na poziomie ok. 8%. Razem z tkanką mózgową człowiek pozbawiany jest zdolności do zapamiętywania, koncentracji, planowania i wykonywania czynności.

To nie koniec złych informacji. Mózg osoby, mającej widoczne problemy z wagą zdecydowanie szybciej ulega starzeniu się. naukowcy obliczyli, że różnica to nawet 16 lat.

Bez wątpienia to kolejna wiadomość, która jest solidnym argumentem za odchudzaniem się. Zrzucenie zbędnych kilogramów, choć niełatwe, może okazać sę zbawienne dla organizmu zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.