Pawlak szykuje ułatwienia dla firm

waldemar pawlak pakiet deregulacyjny

FriendsofEurope (Flickr)

Resort Waldemara Pawlaka przygotował pakiet zmian, których celem jest ułatwienie życia przedsiębiorcom. Dzięki niemu poprawić się ma kondycja finansowa firm.

Zmian nie można uznać za rewolucyjne, chociaż bez wątpienia ich wprowadzenie miałoby korzystny wpływ na kondycję polskiego biznesu. Twórcy pakietu wierzą, że ich wprowadzenie znacznie przyspieszyłoby wzrost gospodarczy – nawet o 17 procent w ciągu dziesięciu lat.

Za najważniejszą inicjatywę z pakietu deregulacyjnego uważa się zmiany w ustawie o VAT. Obecnie dla małych i średnich przedsiębiorstw ogromnym zagrożeniem są tzw. zatory płatnicze. Nie dość, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, a nie uregulowania zobowiązania, to urzędy mają aż 60 dni na zwrot podatku (3 miesiące w przypadku nadpłaty podatku dochodowego). Aby to zmienić, Pawlak proponuje rozszerzenie stosowania statusu „małego podatnika” – dzisiaj przysługuje on firmom z obrotami do 2 milionów euro, po zrealizowaniu pakietu byłoby to 1,2 miliona euro. Przywilejem małego podatnika jest odprowadzanie podatku według tzw. metody kasowej, czyli podleganie obowiązkowi podatkowemu dopiero w momencie zaksięgowania zapłaty za towar lub usługę. Pozwoliłoby to uniknąć sytuacji, gdy firma wpada w kłopoty z powodu zalegających z płatnościami kontrahentów. Skróceniu uległby również dopuszczalny termin zwrotu nadpłaconego podatku – urzędy musiałyby pieniądze przekazać w ciągu 30 dni od złożenia zeznania.

Pozostałe zmiany z pakietu deregulacyjnego Waldemara Pawlaka:

  • wydłużenie o 3 miesiące dopuszczalnej dla absolwentów długości okresu praktyk u pracodawcy
  • zwolnienie pracowników z podatku za dowóz do pracy
  • wszyscy podatnicy korzystający z ryczałtu będą mogli rozliczać się co kwartał (obecnie muszą co miesiąc, chyba że ich przychody nie przekraczają 25 tysięcy euro)
  • paragony fiskalne musiałyby być zachowane tylko przez 2 lata
  • zniknie opłata za rejestrowanie się jako podatnik VAT (obecnie jest to 170 złotych)
  • deklaracja rozpoczęcia działalności gospodarczej będzie składana przez internet
  • mikroprzedsiębiorcy przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności będą zwolnieni z obowiązku raportowania do GUS-u i PIP-u
  • jednoznaczne wyłączenie bezpłatnej pomocy prawnej z VAT-u i podatku dochodowego
  • badania lekarskie pracowników zachowają ważność przy zmianie pracy (z wyjątkiem niektórych branż, m.in. medycznej, lotniczej, spożywczej)
  • zwolnienie z VAT-u za przekazanie żywności organizacjom pozarządowym obejmie szerszą grupę przedsiębiorców, a nie tylko producentów, jak ma to miejsce obecnie

Waldemar Pawlak wyraził przekonanie, że w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej i perspektyw słabnącego rozwoju gospodarki, politycy zrezygnują z „ambicjonalnego okopywania się na starych pozycjach” i uda się wprowadzić zmiany postulowane w pakiecie deregulacyjnym.

[źródło: psl.org.pl, wyborcza.biz]

The following two tabs change content below.