PO szykuje koniec KRUS-u

Likwidacja KRUS

Platforma Obywatelska szykuje się do stopniowej likwidacji KRUS-u. Docelowo zostanie on włączony do ZUS-u. Do informacji takich dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

Będzie to ciężka próba dla koalicji, ponieważ PSL deklaruje, że nigdy nie pozwoli na likwidację Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jednak w PO zapadła już decyzja o stopniowej likwidacji KRUS-u. Pierwszym krokiem będzie zmiana w księgowości rolnej. Rolnicy będą musieli ujawniać dochody ze sprzedaży produktów oraz koszty ich uzyskania. Pozwoli to na naliczanie im składek na ubezpieczenie społeczne na takich samych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku przedsiębiorców i pracowników.

PO już bada techniczne możliwości włączenia KRUS-u do ZUS-u. Kwestia dotyczy tego, czy system informatyczny jest przygotowany na połączenie dwóch instytucji. Według PO połączenie to przyniosłoby duże oszczędności – 22 miliony złotych kosztują pensje pracowników KRUS-u, do tego dochodzą koszty utrzymania oddziałów i placówek.

W PSL pojawiają się głosy, że włączenie KRUS-u do ZUS-u to temat zastępczy. Według ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Marka Sawickiego, likwidacja KRUS-u będzie miała sens dopiero wtedy, gdy zreformowany zostanie cały system ubezpieczeń społecznych w Polsce. Jednocześnie pojawiają się głosy, iż w tej sprawie PSL byłoby skłonne do rozmów. Kartą przetargową byłyby ustępstwa PO odnośnie systemu podatkowego dla rolników, dzięki którym rolnicy mogliby wykazywać straty i płacić niskie składki na ubezpieczenie emerytalne.

[źródło: Dziennik Gazeta Prawna]

The following two tabs change content below.