Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Poznaliśmy laureata Nobla Literackiego

Typowania tegorocznego laureta Literackiej Nagrody Nobla nie miały końca. Wczoraj, 7 października 2010, nie zawiedli się ci, dla których pewnikiem był Peruwiańczyk Mario Vargas Llosa.

W tegorocznym wyścigu do nagrody liczyło się tylko kilku pisarzy. Wśród nich pojawiło się już po raz kolejny nazwisko polskiego poety – Adama Zagajewskiego. Ten juz kiedyś był o krok od wygranej, zwyciężyła go jednak Wisława Szymborska. Poza nim wymieniano takie postaci jak Japończyk Haruki Murakami, wybitni Amerykanie Thomas Pynchon czy Cormac McCarthy, Izraelijczyk Amos Oz. Stawka była więc wysoka, a laureat nie był wcale liderem.

Mimo to werdykt nie zaskoczył, bo spekulowano, że w tym roku Nobla dostanie twórca spoza Europy. A Mario Vargas Llosa to obok Cortazara czy Marqueza, z którego pisał doktorat, jeden z najlepszych, wszechstronnych, latynoskich twórców literatury. Z pisaniem zaprzyjaźniony jest od dziesięcioleci, a jego debiut datuje się na 1959 rok.

Llosa to postać nieunikająca trudnych tematów społecznych i politycznych. Swoim poglądom dawał upust nie tylko w powieściach. Z powodzeniem tworzy doskonale skonstruowane eseje czy reportaże. Angażuje się w politykę, nie tylko na swoim podwórku. Przed laty wyraził ostry sprzeciw przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

W jego własnej opinii jest pisarzem zapomnianym. Dlatego szczególnie zaskoczyła go wiadomość o szwedzkiej Nagrodzie. Do Oslo ma przyjechać z Nowego Jorku i osobiście odebrać Nobla.

Fot. Globovision