Praca nas nie satysfakcjonuje

Ostatnie badania poziomu zadowolenia z życia zawodowego i z wykonywanej pracy wypadły słabo. Okazuje się, że ponad połowa Polaków ma obojętny lub negatywny stosunek do swojej pracy.

Obowiązki, jakie wykonujemy w czasie pracy, podejmujemy bez specjalnego zaangażowania. Nie jesteśmy pasjonatami, nie jesteśmy wydajni i męczy nas osiem godzin za biurkiem. Z czego to wynika? Zjawisko głównie bierze się z prostej przyczyny. Zarabiamy za mało, szef nas nie docenia i nie mobilizuje, a atmosfera w pracy często jest nieprzyjemna. To najczęściej wskazywane źródła złego samopoczucia w miejscu pracy.

Wina jednak często nie leży tylko i wyłącznie po stronie pracodawcy. W wielu przypadkach po prostu nie potrafimy upomnieć się o swoje. Nie zgłaszamy uwag, nie przedstawiamy pracodawcy swoich wymagań. Pozostajemy zupełnie bierni i pozwalamy innym decydować o sobie. Wystarczyłaby więc szczera rozmowa z szefem lub ze współpracownikami. To na pewno oczyściłoby atmosferę i przedstawiłoby pracownika jako osobę pewną siebie i własnej wartości. Nie bójmy się zatem wystąpić o podwyżkę – mamy do tego prawo.