Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Praca nas uskrzydla

Niektórzy może przetrą oczy ze zdumienia, ale informacje są potwierdzone: Polaków uszczęśliwia praca. Tylko w natłoku obowiązków czujemy się naprawdę zadowoleni.

To wnioski wynikające z badania, jakie na Europejczykach przeprowadził Eurobarometr. Chociaż często na pracę narzekamy, marudzimy z powodu braku czasu, jednocześnie przyznajemy, że to właśnie praca i zawodowe obowiązki są źródłem największej satysfakcji. Oczywiste jest, że im wyższe stanowisko zajmujemy, tym poziom zadowolenia wzrasta. Mimo większego zmęczenia i odpowiedzialności za większą liczbę spraw – osoby na wysokich stanowiskach wysoko oceniają swój poziom szczęścia.

Okazuje się, że Polacy, wbrew powszechnym opiniom obowiązującym w kraju, nie należą do najbardziej nieszczęśliwych mieszkańców Europy. Szczęście w życiu potwierdza ok. 54 proc. Polaków, średnia europejska w tym wypadku wynosi 61 proc. Gorzej od nas mają się np. Litwini i Grecy. Tylko 40 proc. z nich cieszy się dobrym samopoczuciem.

Dobry stan emocjonalny silnie więc wiąże się z poziomem bezrobocia w poszczególnych krajach. Brak obowiązków zawodowych przygnębia, co więcej utrzymuje taki stan permanentnie. Potwierdzają to kobiety, które nie są aktywne zawodowo i zajmują się domem. Ponad 30 proc. z nich przyznaje, że jest w słabej kondycji psychicznej.