Pracownicy tymczasowi poszukiwani

Agencje pracy tymczasowej w bazach pracowników mają coraz więcej chętnych. Od ubiegłego roku ich liczba wzrosła prawie o 50 procent.

To wynik nowej polityki pracodawców. Firmy coraz chętniej zatrudniają pracowników tymczasowo. Wynika to z faktu, że po kryzysie finansowym, który boleśnie je doświadczył, teraz się podnoszą i potrzebują więcej rąk do pracy. Ich sytuacja nie jest jednak na tyle stabilna, by wiązać się z pracownikami na stałe. Dlatego wolą zwrócić się do agencji zatrudnienia, niż szukać kogoś na własną rękę. Na takie zjawisko ma również wpływ przyjęta w styczniu nowelizacja ustawy o zatrudnieniu tymczasowym.

Firmy czerpią korzyści z pracowników tymczasowych. Przede wszystkim dlatego, że sami ich nie zatrudniają, a robi to agencja. Mimo marży, jaką należy oddać pośrednikowi, firmy i tak pozostają w dobrej sytuacji – nie płacą skałdek na ubezpieczenie, nie utrzymują stanowiska pracy, a także nie tracą czasu i pieniędzy na procesy rekrutacyjne. Po drugie pracownik nie ma umowy na czas nieokreślony, ale dokładnie sprecyzowany – wymagany do wykonania określonego zadania albo wiąże do umowa o dzieło lub zlecenie.

Dynamiczny rozwój zatrudnienia terminowego dobrze świadczy o poziomie polskiej gosodarki, a szczególnie sektora produkcyjnego, bo tam najczęściej naztrudniani są pracownicy tymczasowi. Wzrost w tej kwestii zanotowała branża meblarska, motoryzacyjna czy artykułów gospodarstwa domowego.