PSL szykuje koniec artykułu 212

wykreślenie artykułu 212

Zach K (Flickr)

Niesławny artykuł 212 kodeksu karnego dopuszcza karę grzywny lub ograniczenia wolności za zniesławienie. PSL chce usunąć ten zapis.

Ludowcy uważają, iż zapis ten ogranicza wolność wyrażania opinii, naruszając w ten sposób Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 roku. Według nich w wolnym, demokratycznym kraju osoba, która czuje się pomówiona, powinna dochodzić sprawiedliwości na drodze cywilnej. Ściganie takich przypadków z urzędu narusza wolność słowa.

Temat likwidacji artykułu 212 był już podejmowany wielokrotnie. Jednak dotychczas kończyło się na apelach i deklaracjach. Inicjatywa PSL jest pierwszym konkretnym działaniem w tej sprawie i wygląda na to, iż jest spora szansa na jej realizację. Swoje poparcie zapowiada Ruch Palikota, SLD jest również życzliwe. Ludowcy spodziewają się też głosów „za” ze strony PiS-u, który już wcześniej nawoływał do likwidacji artykułu 212. Przychylna powinna być także część PO.

Przeciwny likwidacji artykułu 212 jest wiceminister sprawiedliwości, Michał Królikowski. Jego zdaniem prawo to stoi na straży jakości pracy dziennikarskiej i jego likwidacja ułatwiłaby niepożądane praktyki.

[źródło: Dziennik Gazeta Prawna]

The following two tabs change content below.