Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Rękopisy wieszczów sprzedane na aukcji

Cytując klasyka „Słowacki wielkim poetą był”. Niektórych zachwyca do tego stopnia, że są skłonni wydać kilkaset tysięcy złotych za rękopis autorstwa narodowego wieszcza.

280 tys. zł – tyle w  sumie kosztował zestaw rękopisów wylicytowany na aukcji w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Komplet składał się z wiersza Juliusza Słowackiego oraz listów Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Co do ich prawdziwości nie ma najmniejszych watpliwości. Gwarancję tego dał własciciel antykwariatu ze Szczecina, który wystawił unikalne dzieła. Przed aukcją pracom przyjrzało się również Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Choć autografy pochodzą z połowy XIX wieku, dopiero na początku XX wieku we Lwowie nadano im ostateczną formę. Ówcześni właściciele włożyli je i akwarele przypisywane autorstwu Słowackiego jako całość w secesyjne ramy. Następnie ze Lwowa autografy trafiły na Pomorze. Przez ostatnie dziewięć lat były własnością szczecińskiego antykwariatu.

Teraz trafiły w nowe ręce. Zdradzono, że nowym posiadaczem nie jest osoba fizyczna. Nabywcy na rękopisach musiało bardzo zależeć. Cena wywoławcza została przebita o cale 60 tys. zł.