Rodzina na swoim po zmianach dopiero w maju

Zapowiadane zmiany w programie Rodzina na swoim miały obowiązywać już od początku 2011 roku. Termin ten stał się nieosiągalny, więc przesunięto go na początek kwietnia. Ten też jest już nieaktualny.

To dobrze, ponieważ zmiany nie są korzystne. Dzięki opóźnieniom ci, którzy chcą nabyć mieszkanie na starych, lepszych zasadach, zyskali więcej czasu. Mają czas na załatwienie wszelkich formalności do końca kwietnia. Początek maja to teraz najbardziej realny termin, tym bardziej, że dopiero dzisiaj (3 marzec) Sejm będzie obradował nad projektem ustawy, jaki przygotował rząd.

Założeniem programu RnS była pomoc młodym osobom w życiowym starcie, poprzez dofinansowanie zakupu pierwszego mieszkania. Na mocy ustawy państwo dopłaca do części odsetek kredytu zaciągniętego w złotówkach na zakup mieszkania. Dofinansowania udziela przez osiem lat. To duże odciążenie dla młodych rodzin, które, gdyby nie pomoc państwa, nie mogłyby sobie pozwolić na własne M. Po zmianach państwo również będzie dopłacać do mieszkań, jednak uzyskanie kredytu będzie dużo trudniejsze.

Przypomnijmy najważniejsze zmiany w Rodzinie na swoim, jakie 18 stycznia 2011 roku zatwierdziła Rada Ministrów:

  • Kredyt będzie można uzyskać tylko przed ukończeniem 35 roku życia.
  • Limity cenowe kwalifikowanego do kredytu mieszkania będą niższe – ceny kredytowanych lokali spadną o 21,4 proc.
  • Limity powierzchni dostępnych mieszkań będą mniejsze – kredyt udzielany będzie do lokali nie większych niż 75 m kw.
  • Z programu wypadną mieszkania z rynku wtórnego, kredyt będzie można dostać tylko na nowe mieszkania lub budowę domu.
  • Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, single w Rodzinie na swoim nie zostali ostatecznie uwzględnieni. W dalszym ciągu państwo dopłaci tylko do kredytów rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci.