Rosja proponuje coroczny mecz towarzyski

mecz polska-rosja euro 2012

MassafelliPhotography.com (Flickr)

Doradca Władimira Putina, Michaił Fiedotow, wyszedł z zaskakującą propozycją – chce, aby w każdą rocznicę polsko-rosyjskich zadym na Euro 2012 nasze reprezentacje rozgrywały mecz towarzyski.

Przed meczem Polska-Rosja doszło do incydentów z udziałem grup kiboli. Policja aresztowała 184 osoby, w tym 155 Polaków. Ekscesy na tyle zaniepokoiły stronę rosyjską, że zdecydował się interweniować sam prezydent Federacji Rosyjskiej. Władimir Putin odbył telefoniczną rozmowę z Donaldem Tuskiem, jednak z tego, co wiadomo, jej atmosfera nie była zła. Putin co prawda uznał w niej, iż odpowiedzialność za bezpieczeństwo zagranicznych kibiców ponosi kraj, który ich gości, ale też chwalił Polskę za sukcesy gospodarcze.

W związku z wtorkowymi incydentami w Warszawie do Polski przyjechał doradca Putina, Michaił Fiedotow. Co znamienne, Fiedotow wcześniej był krytykiem Putina, wybranie go więc może wskazywać na autentyczną chęć ustalenia rzeczywistego przebiegu i charakteru przedmeczowych wydarzeń. Prezydencki doradca wyraził opinię, że zadymy były chuligańskimi ekscesami i nie łączy ich ani z narodowością, ani ze sportowymi emocjami. Dodał, iż wielu Polaków odnosi się do gości z Rosji bardzo życzliwie.

Aby podkreślić dobre intencje, Fiedotow zaproponował stworzenie nowej tradycji – w każdą rocznicę zamieszek (12 czerwca) reprezentacje Polski i Rosji rozgrywałyby mecz towarzyski. Dzięki temu dzień przeszedłby do historii jako święto sportu, a nie chuligaństwa.

The following two tabs change content below.