Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Rozpoczyna się Festiwal Filmowy w Cannes

Dziś, 11 maja 2011, rozpoczyna się prawdziwe święto filmu. Do Cannes zjechały gwiazdy światowego kina, by przez niemal dwa tygodnie uczestniczyć w premierach obrazów najwybitniejszych reżyserów.

64. Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 22 maja. Zakończy się uroczystym wręczeniem Złotej Palmy. Walczyć o nią będzie 20 filmów uznanych reżyserów, z niemniej uhonorowanymi aktorami. Dziś, na pierwszy ogień, pójdzie najnowsze dzieło Woody’ego Allena – „Midnight in Paris”, w którym odtwórcami głównych ról są Marion Cotillard i Kathy Bates oraz Adrien Brody. Wstąpiła w nim także żona prezydenta Francji – Carla Bruni-Sarkozy. Choć wcześniej zapowiadała swoją obecność w Cannes, wiadomo już, że z powodów osobistych odwołała swoją wizytę. Na gali otwarcia festiwalu zostanie przyznana także Złota Palma za całokształt twórczości. Otrzyma ją Bernardo Bertolucci, reżyser m.in. „Ostatniego tanga w Paryżu”.

Kolejne dni festialu obfitowały będą w niemniejsze sławy. Oprócz Allena w wyścigu o Złotą Palmę zmierzą inni, wielcy reżyserzy. Największe emocje budzą.:

  • Pedro Almodovar – „Skóra, w której żyję”,
  • Lars von Trier – „Melancholia”,
  • Jean-Pierre i Luc Dardenne – „The Kid with a Bike”,
  • Terrence Mallick – „The Tree of Life”,
  • Nanni Moretti – „Habemus papam”.

Wszystkie obrazy wnikliwie oglądać będzie jury. W tym roku przewodniczyć mu będzie Robert de Niro, który wraz z m.in. Umą Thurman i Judem Law zadecydują o wygranej. Niemniejsze emocje niż laureat Złotej Palmy budzi także prapremiera kolejnej części „Piratów z Karaibów„. Główną gwiazdą filmu jest oczywiście Johnny Depp, który tym razem nie wystąpił w towarzystwie Keiry Knightley ani Orlando Blooma. Na planie partnerowali mu m.in. Penelope Cruz i Goeffrey Rush.