Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Rozwój największych miast Polski – raport PwC

W ostatnich latach polskie ośrodki miejskie przeszły prawdziwą transformację. Ich dynamiczny rozwój był możliwy dzięki narzędziom, jakie do dyspozycji dała nam Unia Europejska.

Firma audytorsko-doradcza PwC (dawniej PricewaterhouseCoopers) po raz kolejny postanowiła sprawdzić, jak duże miasta wykorzystują swój potencjał rozwojowy. Jak działają na rzecz promocji miasta, jaką jakość życia gwarantują swoim mieszkańcom, jak dbają o infrastrukturę, jaki klimat tworzą dla nowych inwestycji. Raport, jaki stworzyła firma, obejmuje 5-letni okres od 2006 do 2010 roku. Zestawienie dotyczy 11 miast, są nimi:

  • Białystok,
  • Bydgoszcz,
  • Katowice,
  • Kraków,
  • Lublin,
  • Łódź,
  • Poznań,
  • Szczecin,
  • Trójmiasto,
  • Warszawa,
  • Wrocław.

Wyniki nie są wcale takie oczywiste jakby się wydawało. Okazuje się, że najlepiej żyje się w Białymstoku. Stolica Podlasia jest przyjazna swoim mieszkańcom i zapewnia im życie na wysokim poziomie. Co prawda zarobki nie są tutaj tak wysokie, jak w innych miastach, bo Wschodnia Polska to wciąż najbiedniejszy region kraju, jednak koszty utrzymania się są zdecydowanie niższe niż w dużych ośrodkach. Białystok zapewnia też opiekę lekarską zdecydowanie bardziej sprawną niż w biznesowych metropoliach. Plusem jest również stan środowiska naturalnego – czyste powietrze i bliska dostępność lasów poprawia komfort życia. Miasto dobrze radzi sobie także z propagowaniem swojego pozytywnego wizerunku. „Wschodzący Białystok” to już dobrze rozpoznawalna marka. Największą bolączką Białegostoku jest jednak wciąż zbyt niski poziom kształcenia na uczelniach wyższych oraz wykorzystywany w małym stopniu kapitał zagraniczny.

Z tym nie ma problemu jednak Warszawa. Stolica przoduje, jeśli chodzi o nowe inwestycje i nie ma w tym względzie konkurencji. Wykorzystanie kapitału inwestycyjnego jest tutaj dwa razy większe niż średnia dla wszystkich mast biorących udział w zestawieniu. Rozwój inwestycyjny wiąże się również z wyższym standardem życia mieszkańców. Warszawiacy zarabiają najlepiej. Przeżywają jednak prawdziwe męczarnie podczas załatwiania spraw urzędowych i oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Tym samym jakość życia w stolicy została oceniona gorzej niż w Białymstoku.

W raporcie docenione zostało również Trójmiasto. Określone zostało mianem najszybciej rozwijającej się metropolii. Finanse miasta są w dobrej kondycji, środki unijne są wykorzystywane na zadowalającym poziomie, liczba inwestycji ustępuje tylko Warszawie. Trójmiasto, aby w przyszłości awansować na wyższy stopień atrakcyjności, powinno jeszcze uzbroić się w lekarzy-specjalistów, bo obecnie ich tam brakuje, poprawić stan edukacji na wszystkich szczeblach, a także zadbać o większe bezpieczeństwo mieszkańców.

Najgorsze noty zebrała Łódź. Daleko jej bowiem do „ziemi obiecanej”. Jakość życia jest tu na niskim poziomie. Nic dziwnego, bo lista minusów jest zdecydowanie dłuższa niż lista plusów.