Skuteczne poszukiwanie pracy w 2015

rekrutacja FB

heraldpost (Flickr)

Szukanie pracy to nie tylko wysyłanie CV, ale też rozmowy z rekruterami. Niektórzy uważają, że na spotkaniach kwalifikacyjnych wystarczy być sobą. Inni twierdzą, że należy maksymalnie wypromować swoją osobę. A co mówią o tym eksperci?

Magazyn „Forbes” opublikował niedawno wskazówki dotyczące tego, jak szybko znaleźć pracę. Zostały one opracowane przez specjalistów z zakresu ds. human resources pracujących w tak znanych i cenionych firmach, jak Bloomberg czy PwC. Opowiedzieli oni o tym, na co rekruterzy zwracają największą uwagę. Podkreślili, co jest najbardziej irytujące i może w jednej chwili przekreślić szanse kandydata na przyjęcie, a co jest zawsze mile widziane.

Podstawową kwestią jest regularne przeglądanie ofert pracy tak, by na konkretne ogłoszenia zareagować najszybciej, jak to możliwe. Osoby odpowiedzialne za przyjęcia do firm nie ukrywają, że nie mają czasu ani siły na przeglądanie wszystkich napływających do nich aplikacji, dlatego skupiają się na pierwszych dokumentach, które dostają. Im szybciej wyślesz CV, tym lepiej. Poza tym specjaliści doradzają, by skupić się na szukaniu pracy w określonych przedsiębiorstwach. Najlepiej jest dokładnie poznać firmy, by mieć pewność, że chcemy w nich pracować. Następnie powinniśmy regularnie odwiedzać ich strony, by sprawdzać, czy nie prowadzą rekrutacji.

Nigdy nie powinniśmy wysyłać aplikacji „hurtowo”. Każde CV powinno zostać dostosowane do wymagań konkretnego pracodawcy. Podkreślmy w nim to, o czym mowa była w ogłoszeniu. Ważne jest zawarcie w nim konkretów, które zostały wspomniane w ofercie. Eksperci przyznają, że mając do przejrzenia wiele dokumentów, niejednokrotnie szukają poszczególnych słów kluczowych, by sprawdzić, czy aplikacja spełnia podstawowe warunki wyszczególnione w ogłoszeniu. Choć nie każdemu to odpowiada, rozbudowana sieć kontaktów też jest przydatna. Rekomendacje wystawione przez innych mogą ułatwić zdobycie pracy.

Pamiętajmy, by dobrze przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych. Nie można się na nie spóźniać ani przychodzić nieprzygotowanym. Warto też zawczasu zastanowić się nad kreatywnymi pytaniami, które chcielibyśmy zadać rekruterowi. Koniecznie trzeba zadbać także o odpowiedni, elegancki ubiór. Okazuje się, że ważny jest także zwykły entuzjazm. Okazujmy, że zależy nam na pracy, bo jest interesująca, a nie dlatego, że po prostu nie mamy pieniędzy. I nie ukrywajmy niczego. Przyznajmy się do przerwy w karierze czy do braku wspominanych przez rekrutera umiejętności. Kłamstwo zawsze ma krótkie nogi.