Kobieta Przedsiębiorcza Wielkopolski 2012
Po raz kolejny rozpoczął się konkurs na Kobietę Przedsiębiorczą. W Wielkopolsce o ten tytuł ubiega się wiele kandydatek działających w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Plebiscyt ma na celu nie tylko wyłonienie najaktywniejszych kobiet, ale też zwrócenie uwagi na pozycję kobiet na rynku pracy i w społeczeństwie.
Panie startujące do tytułu Kobiety Przedsiębiorczej udowadniają, że są w stanie pogodzić ze sobą więcej rzeczy niż mężczyźni i z powodzeniem łączą pracę z życiem rodzinnym. Część kandydatek udziela się w strefie edukacji i trzeba przyznać, że jest to sektor zdominowany przez kobiety, które mają wiele cierpliwości, dobre podejście do wychowania młodzieży, a także są pozytywnie nastawione do innowacji oraz przekonują do nich nie tylko dzieci, ale też seniorów.
Jedną z takich kobiet jest Lucyna Białk-Cieślak, z wykształcenia historyk. Przez jakiś czas pracowała jako kurator oświaty, a później rozpoczęła karierę w Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej, gdzie dokonała zmian zarządzania i kierunków nauczania inicjując tym samym w Polsce zachodniej nowoczesny klaster edukacyjny. Uczniowie mogą uczyć się praktycznych, przyszłościowych zawodów na europejskim poziomie, a także odbywać praktyki w atrakcyjnych miejscach nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Skutki innowacji są zauważalne już w tej chwili. Uczniowie trzecich klas techników otrzymują pierwsze ciekawe oferty pracy.
Maria Nowicka z kolei wiele czasu i energii poświęca na aktywizację seniorów. Prezeska Stowarzyszenia Ludzi III Wieku Świerczewski Krąg i miejska radna zaznacza, że działalność stowarzyszenia koncentruje się głównie na „wyciągnięciu” emerytów z domów. Poza zajęciami o charakterze edukacyjnym w programie znajdują się też spotkania z dietetykiem, psychologiem, a także kursy komputerowe itd.
Inne panie nominowane do tytułu Kobiety Przedsiębiorczej nierzadko spędzają życie na obalaniu mitów. I tak Aleksandra Sołtysiak, m.in. prezeska Stowarzyszenia Kobiet Konsola i koordynatorka tzw. porozumienia żłobkowego postanowiła pokazać, że ciąża to nie choroba, podobnie jak macierzyństwo, dlatego organizuje rozmaite imprezy dla kobiet, a także warsztaty i grupy wsparcia. Na uwagę zasługuje też książka „Projekt: Matka. Niepowieść” stanowiąca zapis bloga Małgorzaty Łukowiak, która z bezdzietności przeszła do wielodzietności i udowadnia, że to wcale nie musi oznaczać od razu patologii.