Jaki VAT na przesyłki z zagranicy?

Przedsiębiorcy, którzy martwią się podwyższeniem VAT-u od stycznia 2011, mają pytania i wątpliwości. Jaki VAT zostanie doliczony do cła i czy towary zamówione przed 2011 i tak będą na nowym podatku?

Podwyższenie podatku VAT to dla przedsiębiorców handlujących i prowadzących biznes w zakresie międzynarodowym prawdziwa zmora: nie tylko są zmuszeni do aktualizacji programów księgowych i fiskalnych, ale i poinformowania klientów i kontrahentów o nowym podatku oraz wiążących się z nimi podwyżkami cen. Dodatkowym utrapieniem jest brak jasnego oznaczenia, które towary na granicy zostaną oclone zgodnie ze starym, 22- procentowym VAT-em, a które trzeba będzie wpisać już na VAT 23%. Takie dylematy skutecznie utrudniają płynne prowadzenie biznesu i sprawiają, że wraz z nadejściem nowego roku na granicach, przez które przechodzą paczki i przesyłki z i do Polski, mogą zacząć się awantury.

Importerów i dystrybutorów towarów, które sprowadzane są do nas zza granicy szczególnie interesuje fakt, jaka stawka VAT zostanie dodane do towarów, które zamówione jeszcze w 2010 roku, ale ich ostateczna odprawa i dowóz do odbiorcy nastąpią już w roku 2011. Czy wówczas powinna obowiązywać stara stawka i kwota, na jaką opiewało zamówienie, czy też nowy VAT – a w związku z tym konieczność podniesienia ceny osobie/firmie, która towar zamówiła na innych zasadach?

Odpowiedzi na te pytania są co najmniej sprzeczne: jeśli faktura zostanie wystawiona w 2010 roku, wówczas stawka VAT na towar zza granicy powinna przy odprawie celnej wynieść 22%, ale jak podkreślają inni eksperci i doradcy, jeśli płatność za tą fakturę będzie regulowana dopiero w 2011 roku, wówczas obowiązuje nowa stawka VAT i nie ma tu znaczenia, że towar zamówiono wcześniej, bo liczy się data płatności. Co ciekawe, doradcy mają na ten temat odmienne zdanie, co pozwala sądzić, że na granicach bez kłótni i nieporozumień się z pewnością nie obejdzie, mimo, że sama ustawa wyraźnie zaznacza, że o wysokości stawki VAT zadecyduje data pojawienia się przesyłki w urzędach odprawy celnej.