Polacy nie chcą już płacić kartami

karty płatnicze VISA

orphanjones (flickr)

Jakiś czas temu można było zaobserwować modę na plastikowe pieniądze. Sporo Polaków rezygnowało z noszenia gotówki w portfelu na rzecz płacenia kartą. Obecnie można zauważyć wręcz przeciwny trend. Owszem nasi rodacy zdają sobie sprawę z korzyści wynikających z posiadania konta w banku, mają co najmniej jedną kartę płatniczą, a mimo tego, wybierając się do sklepu, płacą przede wszystkim gotówką. Taką formę płacenia za codzienne zakupy wybiera aż czterech na pięciu Polaków. Z czego to wynika?

Wytłumaczeniem nie jest tu bynajmniej brak dostępu do konta bankowego. Okazuje się bowiem, że obecnie posiada je blisko 80% naszych rodaków. Wśród tych, którzy odkładają pieniądze do skarpety są przede wszystkim ludzie starsi i osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach. Zdecydowana większość dorosłych Polaków aktywnych zawodowo posiada konta i co miesiąc otrzymuje na nie wynagrodzenie za pracę. Przypisanie karty do konta to w dzisiejszych czasach w zasadzie standard, można więc założyć, że prawie wszyscy Polacy posiadający konta, posiadają również karty płatnicze. Problem w tym, że ponad połowa z nich przyznaje, że korzysta z nich sporadycznie lub wcale. Nawet jeśli w sklepie znajduje się terminal, chętniej płacą gotówką.

Druga i to bardzo istotna kwestia to struktura naszych zakupów. Wielu naszych rodaków na co dzień kupuje w niewielkich osiedlowych sklepikach. Nie robimy zakupów na zapas, ale raczej na bieżąco zaopatrujemy się w to, co akurat jest nam potrzebne. Zakupy w marketach stanowią zaledwie 18% wszystkich dokonywanych transakcji. Takie przyzwyczajenia pociągają za sobą pewne konsekwencje związane ze sposobem płatności. Właściciele niewielkich sklepów często niechętnie reagują na chęć zapłacenia kartą płatniczą, szczególnie jeśli w grę wchodzi jakaś niewielka kwota. Co więcej, zdarza się też, że właściciele sklepów świadomie nie zaopatrują ich w terminale, zmuszając klientów do płacenia gotówką.

Okazuje się więc, że winą za ograniczone użycie kart płatniczych w naszym kraju nie należy obarczać jedynie konsumentów. Właściciele sklepów w dużej mierze również kształtują nasze nawyki. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że ponad połowa zakupów, których dokonujemy na co dzień realizowana jest w sklepach, w których płacenie kartą jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, otrzymamy gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego zaledwie 20% Polaków na co dzień płaci za swoje zakupy przy użyciu plastikowych pieniędzy.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.