Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Studia dzienne znikną z uczelni prywatnych

Uczelnie prywatne w przyszłym roku nie uruchomią kierunków na studiach dziennych. Wszystko dlatego, że wciaż nie ma rozporządzenia dotyczącego finansowania uczelni niepublicznych.

Takiego rozporządzenia nie ma już od 5 lat. I szybko go nie będzie, ponieważ Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego czeka na poprawę sytuacji budżetowej kraju. Póki co ma związane ręce i nie może wydać żadnej wiążącej decyzji dotyczącej dodatkowego finansowania szkół niepublicznych.

Uczelnie prywatne zostają więc bez pieniędzy państwowych. Mogą ubiegać się za to o dofinansowania z funduszy europejskich. Dzięki nim w 2008 roku na ich konta trafił ponad miliard złotych. Poza tym, w październiku 2011 roku wejdzie w życie reforma szkolnictwa wyższego, która zmieni sposób finansowania wszystkich uczelni wyższych. Ministerstwo chce odejść od udzielania dofinansowań na każdego studenta, a bardziej promować jakość kształcenia. W związku z tym powstanie tzw. fundusz projakościowy, a o środki z niego będą mogły ubiegać się zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne. 

Będą mogły z niego korzystać jedynie uczelnie prezentujące najwyższą jakość kształcenia. Pozostałe, w wyniku braku funduszy będą musiały zamknąć studia stacjonarne.