Sztuka fotografowania jedzenia

aparat fotograficzny - pokrętło

b1ur (Flickr)

Czy fotografowanie jedzenia może być sztuką? Okazuje się, że tak! W dodatku, jest to sztuka dość skomplikowana. Żeby stworzyć ciekawe, zasługujące na sfotografowanie kompozycje, wykonujący zdjęcia musi wyróżniać się szczególną kreatywnością i nieograniczoną wyobraźnią. Jedną z osób, które osiągnęły poziom perfekcji w uwiecznianiu pożywienia jest Malezyjka chińskiego pochodzenia, Hong Yi.

Pani Yi potrafi stworzyć z jedzenia prawdziwe arcydzieła. Na zdjęciach, które robi zwykłym, lecz specjalnie ułożonym produktom spożywczym można dostrzec postaci ludzkie, zwierzęce, ale też przedmioty czy krajobrazy. Wszystko to jest kolorowe i niezwykle dopracowane. Patrząc na zdjęcia zrobione przez autorkę, nikt nie ma problemu z odgadnięciem tego, co się na nich znajduje mimo, iż całość tworzona jest z pokrojonych warzyw, owoców, serów, mięs czy przypraw. Oznacza to, że po tym, jak już sfotografuje się dany obrazek, można go z radością skonsumować.

Co ciekawe, Hong Yi nie jest fotograficzką. Nie twierdzi nawet, że uwiecznianie pożywienia na zdjęciach jest jej pasją. Niemniej jednak, kształciła się na kierunku architektury w Australii, a w Holandii poszerzała swoją wiedzę z zakresu sztuki, co być może stało się przydatne podczas tworzenia zachwycających i przepysznych rysunków z jedzenia. Bez względu na to, jakie jest wykształcenie oraz doświadczenie artystki, jest doskonała w tym, z czego zasłynęła w sieci. A świadczą o tym m.in. opinie oraz liczba odwiedzin jej bloga, na którym regularnie publikuje kolejne fotografie.

Tworzenie dzieł sztuki z produktów spożywczych nie jest jedynym talentem pani architekt. Na co dzień zajmuje się ona również „malowaniem” przy wykorzystaniu przeróżnych przedmiotów. Potrafi wykonywać portrety z piłek do gry albo z nasion słonecznika. Fotografowanie jedzenia jest w tym przypadku jedynie tymczasową zmianą metod działania. Trudno bowiem spodziewać się, że Hong Yi na dłużej pozostanie przy kreowaniu tych wspaniałych kompozycji i robieniu im zdjęć.

Wszystko wskazuje na to, że kiedy Hong Yi znudzi się już tworzeniem z jedzenia, to zajmie się sztuką o zupełnie innej formie. Jak widać po dotychczasowych pracach artystki, pokłady jej kreatywności są niewyczerpane, a wyobraźnia jest tak rozbudowana, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak niesamowite będą jej następne dokonania.