W PKO BP księgi wieczyste sprawdzą online

W ramach wdrażania e-administracji od połowy czerwca można sprawdzać księgi wieczyste za pośrednictwem internetu. Inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości spotkała się z nikłym odzewem.

PKO BP jako jeden z pierwszych banków w Polsce zdecydował się skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Potencjalny kredytobiorca nie będzie już musiał składać wizyty w sądzie, aby pobrać papierowy odpis z księgi wieczystej. Wszystko załatwią za niego urzędnicy banku, którzy skontrolują stan prawny nieruchomości bez ruszania się z biura. Podobnie, gdy już zostanie ustanowione zabezpieczenie hipoteczne, pracownik banku sprawdzi, czy sąd naniósł odpowiednie poprawki w dokumentacji.

Zmiany te są kolejnym krokiem na drodze ułatwiania życia obywatelom. E-administracja ma wyeliminować konieczność odwiedzania urzędów i stania w kolejkach wtedy, gdy tylko jest to możliwe. Dotychczas mogliśmy online składać roczne zeznania podatkowe PIT, teraz pojawiło się kolejne komfortowe rozwiązanie, tym razem dotyczące ksiąg wieczystych.

The following two tabs change content below.