Wigilia dla kontrahentów: rozliczyć w kosztach?

wigilia firmowa

Wigilie firmowe stały się już w Polsce prawdziwą tradycją. Organizuje się je zarówno dla pracowników, jak również dla kontrahentów. Co ważne, firma nie musi wcale ponosić z tego powodu wielkich kosztów. Okazuje się, że wydatki związane z przygotowaniem takiej uroczystości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. To natomiast oznacza, że mamy prawo odpisania sobie tych wydatków od podatku dochodowego i VAT. Istnieją jednak pewne warunki. Jako, że od podatku odliczyć można wyłącznie te koszty, które mają związek z przychodami firmy, to spotkanie wigilijne powinno mieć charakter motywacyjny, przekładający się na wzrost efektywności pracowników. Jak natomiast powinna wyglądać wigilia dla kontrahentów?

Żeby mieć pewność, że Urząd Skarbowy nie podważy prawa do odpisu kosztów wigilii zorganizowanej dla kontrahentów od wartości podatku VAT, warto zadbać o to, by podczas spotkania poruszyć ważne dla firmy kwestie. Wtedy uroczystość straci charakter towarzyski i nie będzie jedynie spotkaniem, które służy przyjemnemu spędzaniu czasu. Można omówić sukcesy, jakie przedsiębiorstwo odniosło w danym roku, podsumować jego wyniki finansowe, bądź też omówić plany na przyszły rok. Istotną kwestią będzie zapewne ustalenie zasad dalszej współpracy czy obranie kierunku, w jakim rozwijać ma się przedsiębiorstwo. Wtedy wigilia stanie się ważnym spotkaniem firmowym, od którego zależeć może powodzenie całego interesu, a dania i napoje będą do niego jedynie dodatkiem. Musimy przy tym pamiętać, by dokładnie udokumentować wszystkie koszty poniesione w związku z organizacją wigilii. Jeżeli część wydatków nie będzie odliczana od podatku, to powinniśmy spisać je odrębnie.

Ministerstwo Finansów przyznało, że wydatki na poczęstunek dla kontrahentów, z którymi spotykamy się w celach biznesowych, mogą być wliczane do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Powinniśmy jednak wiedzieć, że jeżeli kontrahenci pojawiają się z osobami towarzyszącymi lub innymi osobami niezwiązanymi z naszą firma i jej interesami, to nie mamy prawa do odliczania kosztu poniesionego w związku z ich ugoszczeniem od podatku VAT. Wszystkie te elementy muszą zostać więc dokładnie wyodrębnione tak, aby nie dawać fiskusowi powodów do podejrzeń i ewentualnego kwestionowania zasadności ubiegania się o pomniejszenie podatku.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.