Wikipedia ma 10 lat

Wikipedia powstała dokładnie 15 stycznia 2001 roku. Od tego czasu znacznie się rozrosła i ciąge notuje rekordy odwiedzin.

Sukces Wikipedii nie zależy wyłącznie od Jimmy’ego Walesa, założyciela Wikipedii. Zależy on od tysięcy ludzi na świecie. Jej autorzy to wolontariusze, którzy nieodpłatnie pracują, by ta internetowa encyklopedia była solidnym źródłem wiedzy dla internautów na całym świecie.

Wikipedia szybko zyskała uznanie na świecie. W Polsce również jest ważnym narzędziem. Niech świadczy o tym fakt, że polska wersja Wikipedii (766 tys. haseł)  jest czwartą na świecie pod względem wielkości i pierwszą wśród języków słowiańskich. W rankingu plasujemy się zaraz po wersji angielskiej, niemieckiej i francuskiej. Za nami są jeszcze 274 wersje językowe Wikipedii. Śmiało więc można powiedzieć, że jesteśmy wikipediowymi liderami.

Wikipedia ma tylko jedną wadę. Wciąż jakością nie dorównuje encyklopediom papierowym (trafność artykułów wynosi ok. 80 proc.). Mimo że nad korektą haseł czuwają redaktorzy, nie sposób wyłapać wszystkich błędów w artykułach. Jednak i tak zaglądamy do niej cześciej i chętniej niż do opasłych tomów. Po pierwsze wyszukanie pożądanego hasła w Wikipedii zajmuje mniej czasu niż przerzucanie setek stron encyklopedii. Po drugie dostęp do Wikipedii jest możliwy niemal wszędzie i w każdej chwili – w szkole czy w pracy.

Obecnie trudno wyobrazić sobie internet bez Wikipedii. Do korzystania z niej przyznaje się 80 proc. uczniów – oni stanowią największą grupę użytkowników. Zaglądają tu jednak wszyscy. Z pewnością to wynik współpracy Wikipedii z Google, dzięki której po wpisaniu konkretnego hasła w wyszukiwarkę, stona Wikipedii pojawia się zawsze wśród pierwszych rezultatów wyszukiwania.