Budujesz dom? Możesz dostać nawet 40 tys. zł

Budujesz dom? Możesz dostać nawet 40 tys. zł

Program dofinansowania do odsetek kredytu „Rodzina na swoim” wygasa już w tym roku. Być może jednak powstanie dla niego cenna alternatywa. Kupno domu lub mieszkania będzie dofinansowywane. Pod warunkiem jednak, że wybrane nieruchomości będą energooszczędne.

Takie rozwiązanie proponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowy program miałby zacząć obowiązywać już w 2013 roku, a jego wygaśnięcie póki co planowane jest na 2018 rok. W ciągu tych pięciu lat, każdy, kto zdecydowałby się na budowę lub kupno domu o niskim zapotrzebowaniu energetycznym mógłby liczyć na dofinansowanie kredytu w kwocie od 20 do 40 tys. zł. Podobne zasady miałby dotyczyć mieszkań. Zakup M od dewelopera, który przy budowie inwestycji zadbał o nowoczesne warunki energetyczne, zostałby dofinansowany sumą od 10 do 15 tys. zł. Wysokość pomocowych środków finansowych w każdym przypadku uzależniona byłaby od zapotrzebowania lokalu na energię.

Fundusz do dyspozycji ma 300 mln zł. pieniądze zostaną rozdane w ramach wsparcia do kredytu mieszkaniowego. Gdzie taki kredyt będzie można zaciągnąć? Lista banków biorących udział w programie powinna być znana w najbliższych miesiącach. Dla nich nowy, państwowy program kredytowy to także dobra wiadomość – gwarancja napływających klientów i sprzedaży usług. Z pewnością z ulgą odetchnie też cała branża budowlana.