Coraz więcej bakterii odpornych na antybiotyki

Antybiotyki wydawały się cudownym środkiem do walki z bakteriami. Okazało się, że ich zbyt częste stosowanie może przynieść odwrotny efekt – stworzenie jeszcze groźniejszych drobnoustrojów.

Odpowiedzialny jest za to doskonale znany wszystkim mechanizm – ewolucja. Jeżeli bakterie żyją w środowisku, w którym antybiotyki występują często, na drodze naturalnej selekcji zostają utworzone nowe gatunki, odporne na działanie zagrożenia. Problem jest niebagatelny, ponieważ nie mamy innych technik walki z takimi infekcjami. Groźny drobnoustrój odporny na nasze lekarstwa, a jednocześnie bardzo ekspansywny, może się okazać śmiertelnym zagrożeniem dla całej cywilizacji.

Polska znajduje się w europejskiej czołówce jeśli chodzi o obecność odpornych na antybiotyki szczepów bakterii. Wynika to z nadużywania tych lekarstw. Po antybiotyki sięgamy aż w 30% przeziębień! Jest to zdecydowanie zbyt duża liczba. Konsekwencją jest brak środków do walki z naprawdę silnymi infekcjami. Prawdziwą hodowlą groźnych drobnoustrojów są szpitale, w których antybiotyki są podawane bardzo często.

The following two tabs change content below.