Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Do 4 grudnia możesz zobaczyć wystawę ruchu hipisowskiego z lat 80-tych

Do poniedziałku, 4 grudnia będzie można oglądać wystawę dotyczącą polskiego ruchu hipisowskiego z początku lat 80-tych XX wieku. Ekspozycja znajduje się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Na wystawę składa się kilkadziesiąt czarno-białych fotografii oraz komentarze i zebrana dokumentacja. Wszystkie zdjęcia pochodzą od jednego autora Tomasza Domańskiego – fotografika i rzeźbiarza.

Autor zaznacza, że początek lat 80-tych to szczególny czas dla polskich hipisów. W 1979 roku swoją premierę miał kultowy już film „Hair”, natomiast kilka lat później Solidarność wyzwoliła chęć zdobycia nieograniczonej wolności. Ta filozofia wówczas bardzo spodobała się Polakom. Władza nieszczególnie przejmowała się hipisami, raczej traktując ich jak ruchome przykłady demoralizacji napływającej do Polski z Zachodu.

Domański przyznaje, że sam niekiedy idealizuje tamte czasy, ale ma nadzieję, że zwiedzający wystawę będą mogli poczuć klimat sprzed ponad ćwierćwiecza. Artysta w 1983 roku odbywał karę więzienia za działalność opozycyjną.

W tamtym czasie stworzył portrety osób żyjących w izolacji od świata. Już wcześniej zajmował się fotografią. Tomasz Domański jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, zajmuje się nie tylko fotografią, ale i rzeźbą, rysunkiem oraz performancem.