Druga runda Programu Rozwoju Bibliotek

31 stycznia 2011 roku rozpoczął się nabór do Programu Rozwoju Bibliotek. Przyjmowanie wniosków zakończy się 31 marca 2011.

Program Rozwoju Bibliotek startuje już po raz drugi. To inicjatywa niezwykle cenna w czasach, kiedy następuje zdecydowany odwrót od czytelnictwa. Stąd też nowoczesne biblioteki, by utrzymać swoją misję, muszą być atrakcyjne dla coraz bardziej wymagającego czytelnika. Nie jest tajemnicą, że obecnie większość bibliotek wiejskich, gminnych, a nawet tych zlokalizowanych w miastach nie przystaje do XXI wieku. Zatrzymały się w starej epoce i teraz nie mają już nic do zaoferowania.

Dlatego też powstał Program Rozwoju Bibliotek. Jest on skierowany głównie do placówek położonych w małych miejscowościach. Do wzięcia udziału w Programie zakwalifikuje się ok. 1500 bibliotek publicznych. W pierwszej rundzie uczestniczyło ok. 1900 bibliotek. W sumie to już niemal połowa bibliotek z całego kraju.

Udział w programie to dla bibliotek ogromna szansa na podniesie standardu placówki. Po pierwsze bibliotekarze będa mieli okazję do odbycia przydatnych szkoleń. Wezmą udział także w warsztatach planowania rozwoju bibliotek, nauczą się, jak pracować z konkretnymi grupami użytkowników, przejdą kursy w zakresie innowacyjnych działań związanych z kulturą. Korzyści jest jednak więcej.

Oprócz merytorycznego przygotowania pracowników bibliotek Program gwarantuje nowoczesne wyposażenie bibliotek w kosztowny sprzęt informatyczny. Zapewnia komputery stacjonarne, laptopy, oryginalne oprogramowanie, drukarki i urządzenia multimedialne i dostęp do internetu – wszystko co potrzebne, by przyciągnąć młodych czytelników.

Co należy zrobić, by wystartować w Programie? Biblioteka musi aplikować do Programu tylko w porozumieniu z władzami gminy. Jeśli zostanie ono osiągnięte należy ustalić tylko, w jakiej roli wystąpi placówka jako Biblioteka Wiodąca czy Biblioteka Partnerska – tę zależność ustala dokładnie regulamin PRB). Później wystarczy tylko wypełnić odpowiedni wniosek i czekać na wyniki.

Program w drugiej rundzie będzie dysponował pulą 28 milionów dolarów. Środki te przekazała Fundacja Billa i Melindy Gates Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.