Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Dzieci piszą listy do Św. Mikołaja

Niemal każde dziecko przed Świętami Bożego Narodzenia przygotowuje list do Świętego Mikołaja, w którym zawiera swoje najskrytsze marzenia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięła się taka tradycja?

Trudno to jednoznacznie stwierdzić, nie wiemy też, gdzie po raz pierwszy powstał tego typu list. Bardzo prawdopodobne, że jakiś kreatywny rodzic poprosił swoją pociechę o napisanie takiego listu – nie da się ukryć, że gotowa lista prezentów bardzo ułatwia przedświąteczne zakupy.

Warto więc namówić i swoje dzieci do sporządzenia takiego listu. Młodsze mogą posłużyć się formą rysunkową, starsze mogą napisać cały list przy pomocy rodziców. Pozostaje jeszcze kwestia doręczenia listu. Jak tłumaczyć maluchom, w jaki sposób Mikołaj otrzyma napisane przez nie list? Możemy powiedzieć, że jesteśmy z nim w kontakcie i sami mu go przekażemy. Możemy też powiedzieć dziecku, by schowało go pod poduszką, skąd Mikołaj zabierze go, gdy będzie spało.

Im młodsze dziecko, tym łatwiej przekonać je do wiarygodności naszej historii. Warto też pamiętać o tym, że utwierdzając dziecko w przekonaniu o istnieniu Świętego Mikołaja wcale nie mijamy się z prawdą. Około III wieku rzeczywiście żył taki święty, który z dobrego serca starał się pomagać innym i spełniać ich marzenia. Dziś występuje w nieco innej formie, jednak idea jego działalności pozostaje niezmienna.