Excalibur Tours – kolejne biuro podróży upadło

Excalibur Tours bankrutem

Sezon wzmożonego ruchu turystycznego i wycieczek zagranicznych właśnie się rozpoczyna. I już na starcie witany jest bankructwem jednego ze znanych biur podróży. Excalibur Tours ogłosił swoją upadłość, pozostawiając za granicą grupę swoich klientów.

19 maja 2012 roku na stronie internetowej touroperatora pojawił się wpis: Z przykrościa zawiadamiamy, że z dniem 19.05.2012 biuro podrozy Excalibur Tours ogłosiło upadłość. To wszystko, nie podano żadnych szczegółów, ani zapewnień o bezpieczeństwo podróżujących. Z dnia na dzień biuro zgłosiło bankructwo do przynależnego mu małopolskiego urzędu marszałkowskiego po niemal dwudziestu latach funkcjonowania na rynku. Po 2000 roku główną działalnością biura była właśnie organizacja wycieczek i kolonii dla uczniów. W tym czasie reklamowało się jako rzetelna i odpowiedzialna firma, co miało gwarantować członkostwo w Krajowej Izbie Turystyki.

Pocieszającą informacją jest ta, że biuro było ubezpieczone, a zatem wszelkie roszczenia pokrzywdzonych klientów zostaną pokryte. Ostatnimi, pechowymi klientami biura byli gimnazjaliści, którzy wykupili wycieczkę objazdową po Europie. Z planów jednak nici. Uczniowie zdążyli jedynie dojechać do Paryża, tam zastały ich złe wiadomości. Musieli wrócić do kraju, ponieważ Excalibur Tours nie opłaciło ich wyjazdu. Koszty ich powrotu, a także odszkodowania za nieudane wakacje pokryje gwarancja ubezpieczeniowa.

Każdego roku w sezonie letnim powtarza się problem bankrutujących biur podróży. Jak uchronić się przed upadłością touroperatora i zapewnić sobie spokojne wakacje? Przede wszystkim sprawdzić zadłużenie w Krajowym Rejestrze Długów (obecnie wpisanych jest tam ponad 400 firm świadczących usługi turystyczne). Można posiłkować się także opiniami innych klientów o biurach. Zabezpieczeniem, na wypadek bankructwa, może być także odpowiednia forma płatności za wycieczkę. Najlepiej jest uiścić ją za pomocą karty kredytowej. Wówczas reklamację będziemy mogli złożyć do banku, a nie bezpośrednio do biura, a zatem wypłata odszkodowania będzie bardziej prawdopodobna.