GPS ma niekorzystne działanie na mózg

Samochody osób, które sporo podróżują i często odwiedzają obce miasta, są zazwyczaj wyposażone w urządzenia GPS. Nawigacja zdecydowanie ułatwia poruszanie się w trasie.

Niestety oprócz zalet, które ceni sobie każdy kierowca, urządzenie ma też jedną dużą wadę. Dowiodła tego Veronique Bohbot z Douglas Mental Health University Institute i McGill University. Doktor specjalizująca się w psychiatrii, dowiodła na podstawie kilku serii badań, że osoby, które zdają się wyłącznie na nawigację satelitarną, zaniedbują swój mózg. Przez to często doświadczają kłopotów z zapamiętywaniem i mają problemy z orientacją przestrzeną.

Kierowcy, którzy poddają się ciągłemu kierowaniu przez urządzenie, w pewnym sensie wyłączają myślenie, nie skupiają się na otoczeniu, nie zapamiętują drogi, jaką przebyli, słuchają wyłącznie wskazówek GPS. Czynności wykonują machinalnie i są one silnie uzależnione od nawigacji. Tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia uszkodzeń mózgu, a konkretnie hipokampu, który odpowiada za pamięć. Doprowadzają do jego atrofii, w konsekwencji wpędzając się nawet w chorobę Alzheimera.

Jak się przed tym uchronić? Oczywiście profesor Bohbot nie zakazuje korzystania z nawigacji satelitarnej. Sugeruje jednak, by była ona tylko koniecznym wsparciem, a nie powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Budowanie map i konstruowanie trasy do przebycia w głowie ćwiczy mózg poprzez aktywizację hipokampu. Dzięki temu będzie on w pełnej sprawności nawet w starszym wieku.