Kobiety zapłacą więcej za OC

Firmy ubezpieczeniowe stawki składki OC i AC ustalają w zależności od historii wypadkowej kierowcy, ale także w zależności od jego płci. Już wkrótce, na mocy decyzji UE, taka praktyka będzie niedopuszczalna.

W efekcie, kobiety za ubezpieczenie Autocasco i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapłacą więcej, dużo więcej. Dotychczas traktowane były na specjalnych warunkach, ponieważ ubezpieczyciele wychodzili z założenia, że po prostu powodują mniej wypadków. Niższe stawki były nagrodą za bezszkodową jazdę. Potwierdzały to statystyki – mężczyźni nie stosują się do znaków drogowych i przepisów dwadzieścia pięć razy cześciej niz kobiety. Dziesięć razy częściej są też sprawcami wypadków drogowych. Taki proceder dyskryminuje jednak mężczyzn – to stanowisko Unii Europejskiej, która zamierza zaprowadzić porządek w tej kwestii.

Wyższe ceny czekają więc kobiety już w marcu i nie uchroni ich już to, że jeżdżą ostrożniej niż panowie. Wtedy też oficjalnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu ma uznać dotychczasowe warunki ubezpieczenia za niekorzystne i krzywdzące dla mężczyzn. Panie muszą więc wziąć pod uwage solidną podwyżk cen. Ich koszty wzrosną nawet dwukrotnie – to cena równouprawnienia.