Znów wzrosną ceny ubezpieczenia OC i AC?

W ciągu ostatniego roku ceny ubezpieczeń samochodowych wzrosły o 20%. Specjaliści szacują, że w ciągu najbliższych lat ceny polis mogą wzrosnąć nawet o 100%. Po wakacjach ma nadejść kolejna podwyżka.

Eksperci rynku ubezpieczeniowego w Polsce zgodnie twierdzą, że nastał koniec złotego czasu tanich ubezpieczeń dla kierowców. Z roku na rok, zamiast liczyć na zniżki, raczej trzeba będzie się przygotować na rosnące ceny ubezpieczenia OC, jak i AC. Najbardziej wysokie ceny ubezpieczeń ugodzą w portfele młodych mężczyzn, którzy stanowią grupę ryzykownych klientów. Ci odczują w ciągu najbliższego roku wzrost cen od 30 do 50% w stosunku do roku poprzedniego.

Przyczyny takich podwyżek cen ubezpieczeń są bardzo proste. Przez kilka lat rynek ubezpieczeń był zdominowany przez dużą konkurencję. Nowe towarzystwa ubezpieczeniowe wchodząc na rynek musiały przyciągnąć nowych klientów, a tych najłatwiej zdobyć niskimi cenami.

Sprzedawanie polis poniżej ich rzeczywistej ceny stało się czymś naturalnym, ponieważ pozostali ubezpieczyciele musieli dostosować do nich swoją ofertę. W tej chwili natomiast przyszedł czas na nadrabianie strat. Polscy kierowcy płacą średnio 100 euro ubezpieczenia rocznie. To mniej niż w Niemczech, Austrii, a nawet w Czechach czy na Słowacji, gdzie polisy kosztują dwa razy więcej niż w Polsce.