Zaniedbana klimatyzacja w samochodzie groźna dla zdrowia

Klimatyzacja w samochodzie w okresie letnich upałów jest wybawieniem. Jednak wielu kierowców nie dba o nią i nie przeprowadza regularnych konserwacji. Doprowadzić to może to rozwoju pleśni i grzybów, które bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Zaleca się, by serwis klimatyzacji samochodowej wykonywać co 12 miesięcy, najlepiej wiosną, gdy zniknie już śnieg, a temperaturą wzrośnie do kilku stopni powyżej zera. Wówczas można uniknąć rozwoju różnorodnych mikroorganizmów.

Dbanie o klimatyzacje w samochodzie jest szczególnie ważne dla alergików, których drogi oddechowe są silniej narażone na grzyby i bakterie. Długotrwałe wdychanie może powodować duszności i bóle głowy. W skrajnych przypadkach takie warunku wywołują różne choroby, np. legionellozę, której konsekwencją może być trwała ślepota. Najwięcej bakterii rozwija się w kanałach wentylacyjnych, gdzie panuje niska temperaturą i dużą wilgotność. Używanie zaniedbanej klimatyzacji oznacza też nieprzyjemny zapach w samochodzie, którego później ciężko się pozbyć.

Mechnicy stosują kilka metod na oczyszczenie klimatyzacji. Jedna z nich przeprowadzana jest za pomocą ultradźwięków. Specjalny produkt rozpyla się w kanałach wentylacyjnych, który neutralizuje brzydki zapach oraz dezynfekuje cały układ klimatyzacji. Inna metoda opiera się na ozonowaniu, czyli emisji promieni UV i wysokiego napięcia, które razem prowadzą do wytworzenia ozonu. Gaz doskonale oczyszcza wentylację ze wszystkich bakterii i samoczynnie zamienia się w tlen. Cały proces nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, dzięki czemu jest bardzo przyjazny dla środowiska.

Warto nadmienić, że obie opcje są wygodne i bezpieczne, jednak ich cena często odstrasza kierowców. Wówczas poszukują tańszej alternatywy, jaką jest metoda piankowa, która jest kilkukrotnie tańsza. Warunkiem powodzenia serwisu klimatyzacji samochodowej z użyciem pianki jest jej bardzo dokładnie rozprowadzenie, co bywa niezwykle trudne i czasochłonne. Środek powinien pokryć cały kanał wentylacyjny, dlatego często się zdarza, że takie oczyszczenie jest niedokładne. Wtedy zabieg trzeba będzie powtórzyć wcześniej niż po upływie roku, bo nieprzyjemny zapach stanie się silnie wyczuwalny.

W zależności od możliwość finansowych odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie to konieczność, którą każdy kierowca powinien raz do roku wykonać u sprawdzonego mechanika. Pozwoli to zadbać o zdrowy i przyjemny aromat w środku auta. Ponadto brak regularnego serwisu może wywołać awarię całego systemu wentylacyjnego, którego naprawa będzie zdecydowanie droższą niż coroczny serwis. Średnio za naprawę klimatyzacji płaci się 2-3 tysiące złotych. Najistotniejsze jednak jest, że zaniedbana klimatyzacja w samochodzie jest groźna dla zdrowia.