Konflikt serologiczny – kiedy jest niebezpieczny?

Każda kobieta, która chce zajść w ciążę, powinna sprawdzić, jaką grupę krwi ma ona oraz jej partner. Jest to ważne. Na podstwie badań można stwierdzić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego.

Czym właściwie jest konflikt serologiczny i dlaczego jest niebezpieczny? Przede wszystkim powstaje w wyniku niekorzystnego połączenia krwi. Jeśli matka ma ujemny czynnik (Rh-), a ojciec czynnik dodatni (Rh+) problem może pojawić się wtedy, kiedy płód odziedziczy grupę krwi po ojcu.

W takiej sytuacji pojawia się konflikt serologiczny. Ujemne RH matki w kontakcie z dodatnimi krwinkami dziecka powodują, że organizm kobiety naturalnie będzie się „bronił” i wytwarzał przeciwciała, których celem będzie zniszczenie „ciał obcych”.

Połączenie krwi matki i dziecka ma miejsce dopiero podczas porodu. Zatem pierwszemu dziecku nic nie grozi. Konflikt grup krwi jest niebezpieczny dopiero w przypadku drugiej ciąży i kolejnych. W ciele matki znajdują się bowiem ciągle wytworzone wcześniej przeciwciała, które przez łożysko mogą „zaatakować płód”. Zbagatelizowanie problemu może mieć przykre konsekwencje:  w „najlepszym” przypadku może spowodować przerost wątroby i śledziony noworodka lub anemię, w najgorszej sytuacji może doprowadzić do śmierci dziecka.

Dlatego badania serologiczne krwi są bardzo ważne. Działanie profilaktyczne polegające na podaniu ciężarnej szczepionki z immunoglobiną, skutecznie ochroni drugie dziecko.